קבלת החלטות

דף הבית > מאמרים > קבלת החלטות

קבלת החלטות

בת שירות יקרה,
כולם סביבך מלאים באינטרסים. או שלפחות ככה את מרגישה. כולם סביבך יודעים בדיוק מה נכון לך, לאן עלייך לפנות, ואיזו החלטה לקבל. ואת? את הרבה פעמים מרגישה אבודה בתוך ים הביטחון הזה שכולם משדרים לך. את מרגישה מבולבלת, או מתלבטת, את לא בטוחה שאת מבינה את ההשלכות עד הסוף, ומופעלים עלייך לחצים מכל כך הרבה כיוונים! את יודעת שבאמת, כולם בעלי רצון טוב, ודואגים לך. גם ההורים, גם החברות וגם אנשי השירות הלאומי. אבל מה באמת יהיה לך טוב לבחור? מה ההחלטה הכי טובה עבורך? את זה קשה לך לזהות.
אני רוצה בשורות הבאות לתת לך מספר כלים פשוטים שאולי יסייעו לך בקבלת ההחלטה הטובה ביותר עבורך, בעיקר על רקע ההחלטה הנקודתית על המשך שנה שנייה בשירות. הכלים הללו לא מותאמים אישית לך, אבל ייתכן שבתוך ים חוסר הוודאות שאת שוחה בו, הם יוכלו להיות לך לקרש אחיזה ולסידור הנשימה.

  1. את מחליטה- ולא אף אחת אחרת. בסופו של דבר, תזכרי שאת זאת שתצטרכי לקבל החלטה, ולכן- אני מציע לך להמשיך להתייעץ עם אחרים (רכזת שירות, מוקד, יועצת הכוונה וכו'), אבל לקחת את זה בערבון מוגבל. לשמוע עובדות ונתונים מכל העולם (ואשתו)- זה אחלה. לקבל מידע שאין לך דרך אחרת- זה חשוב ונכון. אבל תזכרי, שמה שמבחינת מישהי אחת הוא- "זוועה, נוראי, אין מצב שאני אחזור לשם"- הוא הדבר הכי מדהים והכי נפלא למישהי אחרת. תחושות ותפיסות עולם הן עניין אישי. נסי לקבל מאחרים עצות רק בעניינים עובדתיים, ולא בעניינים אישיים של הרגשה אישית. ההחלטה הסופית- היא שלך ורק שלך. אגב, את גם היחידה שתתני עליה דין וחשבון בהמשך.
  2. לעולם חיובית- כאשר ניגשים לקבל החלטה, אחרי שמבינים שהיא שייכת רק לנו- חשוב שההחלטה תהיה חיובית. מה הכוונה? הכוונה היא שלעולם לא נקבל החלטה על בסיס מה שאנחנו 'לא רוצים לעשות', אלא מה אנחנו 'כן רוצים'. אל תבחרי שאת לא רוצה ללכת במסלול מסויים, ולכן תעשי משהו, אלא תבחרי באיזה מסלול את כן רוצה. ואם את לא מצליחה לבחור מה כן? אז אולי כדאי לקחת עוד שבוע. או לברר עוד מידע, או סתם לנסות להקשיב ללב שלך בצורה יותר נקייה. בכל מקרה- נסי לקבל החלטה חיובית. מה את רוצה לעשות בשנה הבאה?
  3. איפה הקושי- בואי נדבר רגע על הקטע ההוא שבו את מנסה לקבל החלטה ומסתבכת. משהו תקוע. או שאת תקועה בהתלבטות בין שתי דרכים או שאת סתם מבולבלת בדרכך שלך. את זוכרת את המושג 'פירוק לגורמים' שלמדת בשיעורי מתמטיקה בתיכון? מצויין. זה הזמן להשתמש בו בחיים עצמם. את נמצאת מול משוואה סופר- מסובכת. כרגע, הדבר הראשון שצריך לעשות זה לפרק לגורמים. לנסות לנתח איפה הקושי. רק להגיד 'אני לא יודעת' מול המשוואה- לא יקדם אותך לשום מקום. כמו במתמטיקה, את צריכה לנסות למצוא מה את *כן* יודעת. משם העסק יהיה יותר קל. אומרים שמציאת המקום שבו אנחנו תקועים היא חצי הדרך לפיתרון. לדעתי זה הרבה יותר מחצי. נסי לנתח- האם הקושי נובע מחוסר בידע (ואז כדאי להתייעץ עם מי שיוסיף לך ידע) או שאולי הוא נובע מלחץ נפשי (ואולי זה מצריך איזה חופשה קצרה?), או שהקושי נמצא בכלל במשהו אישי שעובר עלייך?
  4. לנשום 24 שעות- לפני קבלת החלטה אנחנו נושמים 24 שעות. כלומר, זה שהיו לך יומיים נפלאים בתקן- זה לא אומר שאת צריכה לסגור שנה שנייה. וגם הפוך- העובדה שהיו לך עכשיו יומיים קשים, לא אומרים שאת צריכה לנטוש את הספינה. קבלת החלטה לעולם נעשית עם כמה שפחות רגשות חיצוניים. לכן לפני שאנחנו נקבל החלטה, ננסה לנשום עמוק במשך יום או יומיים, להרגיש אם ההחלטה נכונה לנו- ורק אחר כך נודיע עליה לכל העולם (ואשתו!)
  5. אשת לוט- זוכרת מה קרה לאשת לוט? היא הסתכלה אחורה. נו, ומה הבעיה להסתכל אחורה? אז באמת לפעמים אין בעיה. אבל במקרה שלנו, במקרה של צורך לקבל החלטה טובה עבורך- כדאי לזכור את אשת לוט. אם היה לך מידע מספק והחלטת החלטה פנימית על דרך מסויימת שהיא הדרך הנכונה עבורך- קבלי את ההחלטה בלב שלם עד כמה שאפשר, ואל תסתכלי לאחור. תצעדי קדימה בביטחון עצמי. סיכוי טוב שבימים הקרובים הספק יחזור לקנן אצלך בלב. תסלקי אותו מתוך ידיעה שלא נוספו לך פרטי מידע חדשים וזה סתם טבע של הספק (ואם כן נוספו? אז אם הם באמת מחדשים משהו- תשקלי מחדש)
  6. בהצלחה גדולה! תאמיני בעצמך. תאמיני ביכולות שלך לבחור נכון.

יואל פרנקנבורג
מנהל מרכז שלבים- כלים וסדנאות לתהליכים חינוכיים

שתפו את הפוסט:

השארת תגובה

פוסטים נוספים:

קטעי לימוד קצרים על תפילה

48 קטעי לימוד קצרים על תפילה, כתובים בשפה בהירה וקולחת, מיועדים ללימוד לבני נוער וצעירים. ניתן להוריד את הקובץ בשמחה ולהעבירו לכל המעוניין. הלימוד הועבר

קראו עוד »

איך אפשר למנף פעילויות חוץ?

איך אנחנו, מורים, רכזי פעילות ומדריכים, יכולים למנף את היציאה אל הטבע? התשובות לכך מגוונות, אבל נציע כאן מספר הצעות: לימוד. לצד הנטיעה, ישיבה על

קראו עוד »

7 עקרונות לשיחה עם ילדים

 7 עקרונות לשיחה עם ילדים: setting נכון. התאמת המסגרת או התפאורה של השיחה לתוכן, היא חשובה. לדוגמא- שלחן באמצע ושקט ברקע יתאימו לשיחה רצינית, הליכה

קראו עוד »

קבלת החלטות

בת שירות יקרה, כולם סביבך מלאים באינטרסים. או שלפחות ככה את מרגישה. כולם סביבך יודעים בדיוק מה נכון לך, לאן עלייך לפנות, ואיזו החלטה לקבל.

קראו עוד »